2011 COMPETITIONS Annual

$39.95$80.00

Clear
SKU: 6 Category:

Description

The 2011 COMPETITIONS Annual is a comprehensive volume dedicated to some of the more interesting competitions that have taken place during the past year. This 240 page, full-color book represents a broad spectrum of design competitions that were featured on the COMPETITIONS website, including a listing of the top-ranked firms, extensive commentary and jury comments.

Table of Contents

6 Introduction
8 Kaohsiung Port and Cruise Service Center Terminal Competition
9 Reiser+Umemoto, RUR Architecture / Fei & Cheng Associates, New York/Taiwan

14 Asymptote Architecture, New York
18 Ricky Liu & Associates Architects+Planners, Taiwan / Takenaka Corporation/Masahiro Morita, Japan
22 JET Architecture Inc./Edward Kim, Canada / with CXT Architects Inc./Dan Teh, and Archasia Design
Group/Sao-You
24 HMC Group Inc. / Raymond Pan, Los Angeles / HOY Architects & Associates/Charles Hsueh, Taiwan

26 The Serlachius Museum Competition in Finland
27 MX_SI Architectural Studio, Barcelona, Spain

30 Mikko Heikkinen and Markku Komonen, Helsinki
34 Riku and Katri Rönka, Helsinki
36 Thomas Gebert, Sankt Gallen, Switzerland
37 magma architecture, Ostermann & Kleinheinz, Berlin
37 MAKS | Architecture & Urbanis, The Netherlands

38 A New Mosque and Museum of Tirana & Religious Harmony
39 BIG I Bjarke Ingels Group, Copenhagen

44 seARCH with Lola Landscape Architects, Amsterdam
50 Zaha Hadid Architects I Zaha Hadid / Peter Schumacher, London, UK
54 Andreas Perea Ortega & NEXO, Madrid

58 Daytona Museum of Arts and Sciences
59 VOA, Orlando, Florida

64 Architects Design Group, Winter Park, Florida
68 HOK, Tampa, Florida

72 Taipei City Museum of Art
73 Peter Boronski / Jean-Loup Baldacci, New Zealand/Paris

76 Kengo Kuma / Kengo Kuma & Associates, Tokyo
80 Federico Soriano Pelaez
84 Sung Goo Yang with Oscar Kang
86 Jafar Bazzaz, Iran
88 James Law Cybertecture
90 Ian Yan-Wen Shao with JR-Gang Chi, Ar-Ch Studio
92 Ysutaka Oonari Masamichi Kawakami 101 Design

94 Fargo Urban Infill Competition
95 Nakjune Seong / Sarah Kuen, South Lake, Texas

98 David Witham, Doug Meehan, Anna Ishii and Hannah Mattheus-Kairy, Philadelphia
100 Helenske Design Group, Fargo, North Dakota
102 Russel Collin, Calgary, Alberta
104 Ty Greff, Santa Fe, NM
106 Ted L. Wright, Phoenix, AZ
108 Cornell Design and Planning Group, Ithaca, NY

110 The Center for the Promotion of Science, Belgrade
110 Wolfgang Tschapeller / ZT GmbH Architekten, Vienna, Austria

118 Sou Fujimoto Architects, Tokyo
124 ARCVS, Belgrade, Serbia
128 Pesquera Ulargui Arquitectos, Madrid, Spain
129 Durig AG, Jean–Pierre Durig, Zurich, Switzerland
130 Vladimir Lojanica, Belgrade, Serbia

132 Barge 2011 Design Competition
132 Rachely Rotem Studio and Phu Hoang Office, New York

136 Anthony Di Mari, Boston
138 Jason Ejzenbart and Kara Burman, University of Manitoba
140 Blake Thames and Peter Broeder, University of Kansas
142 Soohyun Jin and Talya Sandank, South Korea
144 Jason Ross, University of Tampa

146 New School Vision: Cleveland Design Competition
148 Michael Dickson, Brisbane, Australia

150 Michael Robitz, Sean Franklin, Alexandra VanOrsdale, New York
152 Drozdov & Partners Ltd., Kharkov, Ukraine
154 Feld Architecture / Vincent Feld
156 Wendel Architecture, Amherst, New York
157 KGD Architecture, Rosslyn, Virginia
158 Lateral Office, Toronto, Ontario
159 Jedidiah Lau, Hong Kong, China

160 Fez, Morocco Infill Competition
161 Mossessian & partners, London, UK

164 Ferretti-Marcelloni, Rome, Italy
170 Moxon Architects, London, UK
176 Bureau E.A.S.T., Los Angeles, USA
178 Kolb Hader Architekten, Vienna, Austria
179 Hanse Unit, Hamburg, Germany
180 Giorgio Ciarallo, Milan, Italy
181 Arquivio Arquitectura, Madrid, Spain

182 Laval University School of Architecture “Emblematic Addition”
182 Sanghwan Park I JKSP architects, New York, NY

186 Omar Aljebouri, Avery Guthrie, Steve Socha, Toronto, Canada
190 Catherine Houle, Marianne Lapalme, Vanessa Poirier, Laval University, Québec City, Canada
194 Éric Boucher, Élisabeth Bouchard; Montréal, Canada
196 Odile Decq, Paris, France
198 Julien Beauchamp, Romy Brosseau, Émilie Gagné-Loranger, Alexandre Hamlyn, Laval University, Québec, Canada
200 Jil Bentz, Luxembourg
202 Dominique Poncelet, Montréal, Canada

204 Indianpolis Monument Circle Competition
206 Jean-Baptiste Cueille / Francois David, Paris, France

208 Tom Gallagher, Ben Ross and Brian Staresnick, Ratio Architects, Indianapolis
210 Studio Three Architects – Brian Hollars, Lohren Deeg and Kerry LaPrees, Ball State University, Muncie, Indiana
212 Greg Meckstroth, Philadelphia, PA

214 Gowanus Lowline Ideas Competition
216 Tyler Caine, Luke Carnahan, Ryan Doyle and Brandon Specketer, New York, NY

218 Aptum/Landscape Intelligence – Gail Fulton, Roger Hubeli, Julie Larsen, University of Illinois / Switzerland
220 Agergroup I Jessica Leete, Claire Ji Kim, Shan Shan Lu, Winnie Lai, and Albert Chung, Boston, Massachusetts
222 Nathan Rich / Miriam Peterson, New York
224 Austin+Mergold LLC – Jason Austin, Alex Mergold, Jessica Brown and Sally Reynolds, Philadelphia, PA
226 burkholder|salmons – Sean Burkholder, Dylan Salmons

228 Miami Seaplane Terminal Competition
228 CA Landscape – Trevor Curtis + Sylvia Kim, Seoul, South Korea

232 Stantec – Vicky Chan, Alex Zulas, Liange Otero Colon
234 Gerd Wetzel / Martin Plock, Basel, Switzerland
236 Nikolay Martynov, Moscow, Russia
237 JungSeung Young / Joo Hee Kim, Seoul, South Korea
237 NC OFFICE- Nik Nedev, Peter Nedev, Elizabeth Cardona, Cristina Canton and Jorge San Martin, Miami, Florida

238 Notable 2010/2011 Competitions

 

Additional information

Shipping

U.S. Domestic, Mexico & Canada, EU, Worldwide